Tekijänoikeuden erikoiskirjasto

Euroopan unionin tuomioistuinjärjestelmä uudistuu jälleen – ennakkoratkaisupyyntöjen osittainen siirto EU:n yleiselle tuomioistuimelle
Muistilista on tyhjä
Vis
Hylly
  • Defensor Legis
Henkilönnimi
  • Kanninen, Heikki, kirjoittaja.
Nimeke- ja vastuullisuusmerkintö
  • Euroopan unionin tuomioistuinjärjestelmä uudistuu jälleen – ennakkoratkaisupyyntöjen osittainen siirto EU:n yleiselle tuomioistuimelle
Julkaistu
  • Suomen Asianajajaliitto, Helsinki : 2024.
Ulkoasutiedot
  • s. 495–506
Sarjamerkintö ei-lisäkirjausmuodossa
  • Defensor Legis, ISSN 0356-262X ; 105(3)
Huomautus sisällöstä, tiivistelmä tms.
  • Euroopan unionin tuomioistuimeen kuuluvien kahden tuomioistuimen eli unionin tuomioistuimen ja unionin yleisen tuomioistuimen toimivallanjako on ollut tähän saakka varsin selkeä. Unionin tuomioistuin on keskittynyt käsittelemään kansallisten tuomioistuinten tekemiä ennakkoratkaisupyyntöjä, jäsenvaltiota vastaa nostettuja rikkomuskanteita ja valituksia unionin yleisen tuomioistuimen päätöksiin. Viimeksi mainittu tuomioistuin on puolestaan ratkaissut kanteita, joilla on riitautettu Euroopan unionin toimielimen, viraston tai laitoksen päätöksen lainmukaisuus. Tämä toimivallanjako on muuttunut merkittävällä tavalla tänä syksynä, kun osa ennakkoratkaisupyynnöistä on siirretty unionin yleiselle tuomioistuimelle. Uudistuksella pyritään helpottamaan unionin tuomioistuimen työtilannetta. Vaikka asioiden siirto koskee vain suppeita asiaryhmiä, kysymys voi olla avauksesta uusille muutoksille. Toimivallan siirto on toteutettu siten, että unionin tuomioistuimella säilyy mahdollisuus ratkaista Euroopan unionin yleisen oikeuden kannalta merkittävimmät asiat myös siirretyissä asiaryhmissä. Kun vielä otetaan huomioon samalla tehty valituslupajärjestelmän käyttöalan laajennus, nämä uudistukset ovat myötävaikuttamassa Euroopan unionin tuomioistuinjärjestelmän perusteiden osittaiseen muutokseen. Unionin yleisestä tuomioistuimesta on tulossa, nimensä mukaisesti, yhä enemmän toimivallaltaan yleinen tuomioistuin, kun taas unionin tuomioistuin keskittyy periaatteellisesti tärkeimpiin asioihin eräänlaisena Euroopan unionin korkeimpana oikeutena.
Yhteisönnimi
Asiasana
Sarjalisäkirjaus - yhtenäistetty nimeke
  • Defensor Legis, 0356-262X ; 3.
*000      ab a        ar
*00127073
*008      s2024    fi     e     |||| 0|fin |            
*040  $aFI-CUTE$bfin$erda
*0410 $afin
*1001 $aKanninen, Heikki,$ekirjoittaja.
*24510$aEuroopan unionin tuomioistuinjärjestelmä uudistuu jälleen – ennakkoratkaisupyyntöjen osittainen siirto EU:n yleiselle tuomioistuimelle /$cHeikki Kanninen.
*264 1$aHelsinki :$bSuomen Asianajajaliitto,$c2024.
*300  $as. 495–506
*336  $ateksti$btxt$2rdacontent
*337  $akäytettävissä ilman laitetta$bn$2rdamedia
*338  $anide$bnc$2rdacarrier
*4901 $aDefensor Legis,$x0356-262X ;$v105(3)
*520  $aEuroopan unionin tuomioistuimeen kuuluvien kahden tuomioistuimen eli unionin tuomioistuimen ja unionin yleisen tuomioistuimen toimivallanjako on ollut tähän saakka varsin selkeä. Unionin tuomioistuin on keskittynyt käsittelemään kansallisten tuomioistuinten tekemiä ennakkoratkaisupyyntöjä, jäsenvaltiota vastaa nostettuja rikkomuskanteita ja valituksia unionin yleisen tuomioistuimen päätöksiin. Viimeksi mainittu tuomioistuin on puolestaan ratkaissut kanteita, joilla on riitautettu Euroopan unionin toimielimen, viraston tai laitoksen päätöksen lainmukaisuus. Tämä toimivallanjako on muuttunut merkittävällä tavalla tänä syksynä, kun osa ennakkoratkaisupyynnöistä on siirretty unionin yleiselle tuomioistuimelle. Uudistuksella pyritään helpottamaan unionin tuomioistuimen työtilannetta. Vaikka asioiden siirto koskee vain suppeita asiaryhmiä, kysymys voi olla avauksesta uusille muutoksille. Toimivallan siirto on toteutettu siten, että unionin tuomioistuimella säilyy mahdollisuus ratkaista Euroopan unionin yleisen oikeuden kannalta merkittävimmät asiat myös siirretyissä asiaryhmissä. Kun vielä otetaan huomioon samalla tehty valituslupajärjestelmän käyttöalan laajennus, nämä uudistukset ovat myötävaikuttamassa Euroopan unionin tuomioistuinjärjestelmän perusteiden osittaiseen muutokseen. Unionin yleisestä tuomioistuimesta on tulossa, nimensä mukaisesti, yhä enemmän toimivallaltaan yleinen tuomioistuin, kun taas unionin tuomioistuin keskittyy periaatteellisesti tärkeimpiin asioihin eräänlaisena Euroopan unionin korkeimpana oikeutena.
*61024$aEuroopan unionin tuomioistuin.$0(FI-ASTERI-N)000031936
*61024$aEuroopan unioni.$0(FI-ASTERI-N)000035482
*650 7$aEU-oikeus$0http://www.yso.fi/onto/yso/p20733$2yso/fin
*650 7$atuomioistuinlaitos$2yso/fin$0http://www.yso.fi/onto/yso/p1499
*650 7$atuomioistuimet$2yso/fin$0http://www.yso.fi/onto/yso/p3961
*650 7$atoimivalta$2yso/fin$0http://www.yso.fi/onto/yso/p6581
*650 7$aennakkoratkaisut (EU-oikeus)$0http://www.yso.fi/onto/yso/p13675$2yso/fin
*830 0$aDefensor Legis,$x0356-262X ;$v3.
*852  $hDefensor Legis
^
Tästä teoksesta ei ole arvioita.
Näpäytä kun haluat kirjoittaa ensimmäisen arvion.
Vis
Lähetä
Niteen tunnusTilaEräpäiväKuuluuSijaintiHylly
Ex1Saatavana (ei lainattavissa) KirjastoLehdetDefensor Legis